Jak vytlačit miminko

Tlačení je pro dítě i ženu nejstresovější částí porodu. Zaměření se na tyto tipy ti může pomoci prožívat porod více v klidu, vlastním tempu a ženské síle.

  1. Vyzkoušej střídání různých poloh, abys zjistila, ve které se tvému tělu bude nejefektivněji dařit, ve které budeš schopná fyzicky vydržet a ve které ti bude pohodlně. Nejlepšími pozicemi se zdají být pozice asymetrické a především ty, které tělo ženy zaujímá zcela instinktivně.

    Klasická poloha  (dnes již ne v lehu, ale v polosedu) často nedává prostor křížové kosti, aby mohla ustoupit a zvětšit tak prostor v pánvi pro pohodlný průchod miminka. Zároveň je v této poloze těžší optimálně a dostatečně dýchat, což je pro porod a pro okysličování miminka i ženy velmi důležité.

  2. Pomoci při porodu může také uvolňující mručení, ááá, dlouhé ooom, zvolání ano, nebo jakékoliv jiné hluboké hrdelní zvučení s otevřenou pusou.

    „Jak nahoře, tak dole“ – známá věta slavné porodní asistentky Iny May Gaskin poukazuje na to, že uvolněná ústa přinášejí uvolnění také do dolních partií těla a napomáhají rychlejšímu porodu.
    Zvučení u porodu pomáhá zanechat dýchací cesty otevřené, aby jejich využití bylo co nejvíce efektivní.

    Dostatečně okysličené tělo ženy i miminka při porodu spolupracují nejlépe.

  3. Držením kolen blíže k sobě a špiček chodidel od sebe pomáháme miminku otevřít pánev a její „východ“. Naše sedací kosti tak míří více od sebe, než když máme postavení nohou opačně (toto postavení je zase vhodné pro otevření „vchodu“ do pánve v první době porodní).

    Tato poloha může zdánlivě znemožňovat přístup zdravotníka k rodícímu se miminku, ovšem pouze v případě, že si tuto situaci představíme v klasické poloze v polosedě. Pokud situaci přesuneme do souladu s gravitací a zdravotníka postavíme za (klečící/stojící) ženu, je tato poloha nanejvýše přístupná.

  4. Držením kolen blíže k sobě a špiček chodidel od sebe pomáháme miminku otevřít pánev a její „východ“. Naše sedací kosti tak míří více od sebe, než když máme postavení nohou opačně (toto postavení je zase vhodné pro otevření „vchodu“ do pánve v první době porodní).

    Tato poloha může zdánlivě znemožňovat přístup zdravotníka k rodícímu se miminku, ovšem pouze v případě, že si tuto situaci představíme v klasické poloze v polosedě. Pokud situaci přesuneme do souladu s gravitací a zdravotníka postavíme za (klečící/stojící) ženu, je tato poloha nanejvýše přístupná.

  5. Často se to říká, protože popsat rodící ženě, kam směřovat pozornost může být obtížné. Obzvláště pokud je porod aktivně vedený a žena nenašla nebo neměla možnost najít své tempo (typicky při porodu s epidurálem).

    Pokud máš však nutkání tlačit/přitláčet si, dělej tak ze svého vlastního tempa, které ti tělo určuje. U fyziologického porodu není potřeba dlouhých řížených dechů ani tlaků.

    Pokud je jedna mnemotechnická pomůcka, tak si představ situaci, kdy potřebuješ vytlačit tampon. Je to kousíček vedle, ale udělá to obrovskou změnu. Stejně tak je možné miminko „jen“ vydýchat.

  6. Vyvaruj se tlačení na sílu a zadržování dechu na čas delší než je ti příjemné

Shrnutí:

1. Pracuj s gravitací u porodu. Porod na zádech je jako tlačit sud do kopce… mnohem těžší než z mírného kopce dolů! Gravitace je u porodu rozhodně tvůj kámoš.

2. Zpívej, mruč, zvuč, když rodíš… nízké hrdelní zvuky jsou prostě TOP!

3. Není třeba zadržovat dech a snášet to tak dlouho, jak jen můžeš. Není to tak efektivní ani tak bezpečné, jako když se nadechneš a vydechneš ve chvíli, když to tvé tělo potřebuje a takovým způsobem, jakým to tvé tělo potřebuje. Pokud potřebuješ, přitlač si s nutkáním vlastního těla.

PAMATUJ SI, že ve většině případů se miminko CHCE přirozeně narodit! V některých situacích se dítě chce narodit, ale potřebuje prostě trochu pomoci navíc… to je situace, kdy změny poloh umí velmi měnit průběh porodu a dýchání je zde naprosto zásadní, aby bylo zajištěno, že dítě i žena budou mít dostatek kyslíku pro spolupráci.

Jaká myšlenka se ti vybaví, když pomyslíš na fázi tlačení? Poděl se se mnou do komentáře.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.